Open Monumentendag 2025 in Lisse
Het thema van Open Monumentendag 2025 was "Erfgoed en Architectuur - Gebouw(d) om te blijven". Dat gaat zeker op voor de historische bollenschuren in de Bollenstreek. Bollenschuren zijn ontworpen voor het drogen en bewaren van bloembollen. Door ontwikkelingen in de techniek en logistiek moesten de gebouwen met hun tijd meegaan en veel schuren zijn dan ook meermalen verbouwd. Door herbestemming kunnen veel bollenschuren een tweede of derde leven krijgen en op die manier behouden blijven.
Dat geldt ook voor de Rijks Middelbare Tuinbouwschool aan de Heereweg 343 in Lisse; te midden van de bloembollenbedrijven. Duizenden streekgenoten hebben hier hun opleiding in het bloembollenvak gevolgd. De in 1912 geopende tuinbouwschool werd in 1990 gesloten, toen de opleiding naar Aalsmeer verhuisde.Sindsdien biedt het gebouw ruimte aan een kinderdagverblijf en verschillende bedrijven.
Op de zolderverdieping van de school is De Loft Lisse gevestigd. Dit bedrijf verhuurt werkplekken en vergaderruimten. Tijdens Open Monumentendag was de Werkgroep Bollenerfgoed de hele dag te gast bij De Loft. Er was een presentatie met een maquette en foto's van bollenschuren en er werd informatie gegeven over het behoud en herbestemming van bollenschuren. Ook waren historische foto's van bollenschuren in Lisse te zien.
